Kočičí stránky

Maine coon

Mainská mývalí kočka je nejstarší a největší americké plemeno. Kdysi se toulala státem Maine a zbarvením i způsobem lovu připomínala mývala. Hustá srst se jí vyvinula v drsném podnebí Nové Anglie.

Historie

Předky této nádherné kočky byly robustní kočky žijící na amerických farmách a dlouhosrsté kočky dovezeny do Maine z Evropy. Plemeno bylo registrováno roku 1859 a již rok předtím vystavováno v New Yorku. Roku 1895 se mainská mývalí kočka stala vítězem výstavy v Madison Square Garden. Jejich popularita klesla, když se do USA dostaly perské kočky, ale v padesátých letech zájem o toto plemeno opět ožil. V roce 1976 bylo oficiálně uznáno.

Temperament

Je to velmi přítulné a společenské zvíře, které se ozývá jemným cvrčivým hlasem. Po svých předcích je zvyklá spát v neobvyklých pozicích na nejpodivnějších místech. Avšak z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to rozhodně kočka postelová.

Vzhled

Hlava

Velká, ale v poměru k tělu malá. Klínovitá se středně dlouhým nosem.

Tělo

Velké, dlouhé, svalnaté. Kocouři dosahují hmotnosti až 15 kg. Kočky jsou drobnější.

Srst

Hustá, huňatá, polodlouhosrstá a s hedvábnou texturou. Má dlouhé pesíky a vlníky jako perské kočky, ale srst je střapatá a nestejně dlouhá.

Tlapky

Velké a kulaté. Zbarvení polštářků tlapek odpovídá zbarvení srsti.

Nohy

Středně dlouhé a silné.

Ocas

Stejně dlouhý jako tělo. U kořene široký a na špičce tupý.

Použitá literatura

David Taylor. Velká kniha o kočkách. Gemini, 1992. ISBN 80-85265-39-7

 
© Všechy články a fotografie, na tomto serveru jsou osobním vlastnictvím autorů. Bez jejich souhlasu s nimi dále nesmí být jakkoliv manipulováno.